kiss.com.pl

kiss.com.pl – moda, uroda, zdrowie

witamina d dla noworodka
Zdrowie

Budulec kości i tkanek – witamina D

Prawidłowy rozwój dziecka, dobre zdrowie i idealna sprawność motoryczna jest dla każdego rodzica przedmiotem nieustannej troski. Warto więc zapoznać się z najnowszymi wskazówkami, dotyczącymi
zdrowego żywienia dziecka oraz jego zapotrzebowania na wszelkie dodatkowe składniki odżywcze.

Witamina D – budulec kości, zębów

Jedną z bardzo ważnych witamin, mających wpływ na prawidłowe funkcjonowanie systemu nerwowego, kostnego, układu mięśniowego i krwionośnego jest witamina D, dzięki której tkanki tych układów są ciągle budowane i regenerowane. Witamina D również odgrywa bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu układu odpornościowego, co przedkłada się na niepodatność na infekcje, a także minimalizuje w przyszłości ryzyko nabawienia się cukrzycy typu pierwszego. Może być również tarczą ochronną przed zachorowaniem na stwardnienie rozsiane.

Witamina D dla noworodka i małego dziecka

Maluch, przychodząc na świat, przynosi ze sobą niewielki zapas witaminy D, który niestety szybko zostaje wykorzystany. Z tego powodu podawanie maluchowi witaminy D w pokarmach oraz jako suplement diety pozwoli na stałe utrzymanie odpowiedniego jej poziomu w organizmie dziecka, co zapewni mu niezbędną ochronę.
Witamina D jest pozyskiwana nie tylko z pokarmów – nasz organizm potrafi ją syntetyzować z cholesterolu. Aby tak się stało, skóra ludzka musi być wystawiona na promienie słoneczne, które ułatwiają syntezę tej koniecznej witaminy.

Noworodek najwięcej witaminy pozyskuje z naturalnego pokarmu, czyli mleka matki, lecz nie zawsze poziom wchłaniany przez jego organizm jest wystarczający do właściwego funkcjonowania organizmu dziecka. W tym celu maluchowi do dwunastu miesięcy podaje się doustnie witaminę D, w celu jej uzupełnienia. Jeżeli natomiast noworodek karmiony jest mlekiem modyfikowanym, witamina D jako suplement nie jest już konieczna, gdyż porcja mleka jest w nią zaopatrzona.

Produkty spożywcze bogate w witaminę D

O odpowiednim poziomie witaminy D, która później zapewni naszemu dziecku właściwy rozwój wszystkich organów wewnętrznych, przyszłe mamy powinny zadbać już w okresie ciąży. Najlepszym źródłem tej witaminy i wielu innych, niezbędnych do odżywienia organizmu są ryby, mięso, wątróbka, jajka, sery żółte, mleko i przetwory mleczne oraz grzyby. Warto pamiętać także, że ta witamina jest rozpuszczalna w tłuszczach, dlatego też nadwaga może być przeszkodą w jej prawidłowej aktywizacji.

Ponieważ najważniejsze jest pierwsze dwanaście miesięcy w życiu malucha, suplementację uzupełniającą poziom witaminy D w jego organizmie powinno się zacząć już od siódmego dnia życia noworodka. Ważną sprawą jest również częste wychodzenie z dzieckiem na spacer podczas słonecznej pogody, gdyż słońce ułatwi pozyskiwanie witaminy D w organizmie malucha.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *