Wiosna nie dla każdego jest okresem radości, powrotu energii do życia i przyjemnego wypoczynku na zewnątrz. Blisko 20% populacji ludzkiej cierpi z powodu alergii na pyłki roślinne, co znaczy, że co piąta osoba w wiosnę przeżywa prawdziwe piekło. Powietrze pełne pyłków sprawia, że nawet siedzenie we własnym mieszkaniu jest trudne dla wielu alergików, nie wspominając już o wychodzeniu na zewnątrz. Jakie są właściwie objawy alergii na pyłki i jak z nimi walczyć?
Alergia na pyłki objawy
Mimo że tak wiele osób jest uczulonych na pyłki roślinne, nie znaczy to, że objawy są łatwiejsze do zniesienia, niż w przypadku innych alergii. Każdy bliski kontakt z praktycznie niewidocznymi pyłkami może spowodować ciągłe kichanie, łzawienie i zaczerwienienie oczu, blokady nosa, silny katar oraz swędzenie nosa, oczu, uszu, a nawet gardła i podniebienia. W okresie kwitnięcia roślin zachowanie komfortu przez alergika jest praktycznie niemożliwe. W przypadku uczulenia na pyłki trzeba być przygotowanym na zużywanie dziesiątek chusteczek, wieczne zasłanianie ust, osłabienie organizmu i nieustające swędzenie. Warto wiedzieć, że alergię, poza kwiatami, trawami, drzewami i chwastami, może wywoływać także grzyb pleśniowy, ponieważ i on wydziela zarodniki w formie pyłków.
Jak walczyć z alergią i chronić się przed pyłkami?
Mimo tragicznej sytuacji osób uczulonych na pyłki, jest kilka sposobów, które ułatwią im życie w najgorszym dla nich okresie roku. Podstawowymi zabiegami są farmakoterapia i odczulanie. To pierwsze polega na zażywaniu leków łagodzących objawy alergii, co nie likwiduje problemu, ale ułatwia walkę z alergenami. W przypadku drugiego sposobu, osobie uczulonej podawane są coraz większe dawki danego alergenu, w tym przypadku pyłków roślinnych, aby stopniowo coraz bardziej uodparniała się ona na ich działanie. Rozwiązanie to jest znacznie bardziej kosztowne, jednak w wielu przypadkach prowadzi do całkowitej likwidacji alergii.
Są też sposoby na unikanie alergenów, zamiast stawiania im czoła. Najważniejszym nawykiem dla osób uczulonych na pyłki jest wietrzenie domu i wychodzenie na spacery wyłącznie po deszczu, ponieważ likwiduje on wszystkie pyłki unoszące się w powietrzu. Dobrym rozwiązaniem są też filtry przeciwpyłkowe, które nie pozwolą na dostanie się alergenu do domu lub samochodu. Jednak nie każdy może sobie pozwolić na wieczne siedzenie w mieszkaniu, ale dla nich też istnieje kilka rad, które chociaż trochę ułatwią im przebywanie na zewnątrz. Przede wszystkim należy nosić okulary lub szkła kontaktowe, aby chronić oczy przed pyłkami. Jeśli ktoś nie ma wady wzroku, może zaopatrzyć się w tzw. zerówki, które równie dobrze ochronią jego oczy przed alergenami. Ponadto istnieją komunikaty na temat pylenia roślin, których obserwowanie zaopatrzy alergika w wiedzę o tym jakich miejsc powinien unikać w ciągu dnia. Gdy osoba uczulona już wróci do mieszkania, warto aby się przebrała i wzięła prysznic, w celu usunięcia pyłków z ciała i włosów.