CV to swoista wizytówka naszej osoby, na podstawie której pracodawca ocenia, ile możemy wnieść do jego firmy, a konkretnie – czy zysk z naszej pracy będzie większy niż oferowane wynagrodzenie. Dlatego też warto zadbać, po pierwsze o doświadczenie, kursy, szkolenia, jednak dalej o to, żeby wszystko dobrze opisać w tym najważniejszym w procesie poszukiwania pracy, dokumencie.
Co powinno zawierać dobre CV
Dobre CV powinno być przede wszystkim zwięzłe i konkretne. Jednak musimy być świadomi, że często pracodawca czyta nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt CV podczas rekrutacji, więc warto dodatkowo się wyróżnić.
Najważniejszą informacją, jakiej szuka większość pracodawców, jest nasze doświadczenie i osiągnięcia. To właśnie te dwie rubryki są najbardziej interesujące dla pracodawcy. Mimo to zdarza się, że na samej górze CV znajdują się informacje o ukończonych szkołach i edukacji pracownika, a okazuje się, że to jedna z mniej istotnych rubryk w CV dla pracodawcy w tych czasach. Warto więc zacząć od swoich osiągnięć oraz konkretnego opisu doświadczenia i wszystkich umiejętności, które posiadamy. Warto nie rzucać tu pustych frazesów, a wszystko potwierdzić realnym doświadczeniem i praktyką.
Natomiast zdecydowanie nie warto wyróżniać się błędami językowymi, ortograficznymi, czy wspominanymi pustymi frazesami. Błędy językowe, to coś, co przekreśla nas tak naprawdę od razu, bo jest to karygodne zaniedbanie, żeby znalazły się one w CV. Warto więc sprawdzić napisane CV w jednym z setek programów do sprawdzania ortografii i interpunkcji.
List motywacyjny przebranżowienie
Często do CV jest możliwość dodania listu motywacyjnego, który jest szczególnie ważny podczas przebranżowienia. Idea listu jest taka, że ma się tam zawrzeć wszystko, czego nie byliśmy w stanie zmieścić w CV, lub ewentualnie rozwinięcia informacji, które mogą zaciekawić pracodawcę.
Tak więc, na przykład, możemy rozpisać się na temat zakresu obowiązków w poprzedniej firmie, odnosząc się do danej pozycji w CV. Możemy bezpośrednio wskazać, jak może się to przydać pracodawcy, a więc co wniesiemy do jego firmy na podstawie tego, czym zajmowaliśmy się w poprzedniej firmie konkurencji, czy nawet innej branży.
W liście motywacyjnym warto zawrzeć również motywacje idącą za zamianą zawodu. Warto umotywować to chęcią nowych wyzwań, sprawdzenia się w innych obszarach, żeby pracodawca zobaczył w nas realne zainteresowanie do nowego zawodu, a nie tylko, na przykład, chęć większego zarobku.
Bardzo często list motywacyjny staje się przedmiotem rozmowy rekrutacyjnej na dalszych etapach rekrutacji. Wato, wiec być przede wszystkim szczerym, a w rozmowie rozwijać wszystkie kwestie, które nie zmieściły się w liście. Im bardziej zaciekawimy osobę zajmującą się rekrutacją, tym bardziej zwiększymy szanse na uzyskanie zatrudnienia w interesującej nas firmie.