Żelazo to jeden z najważniejszych mikroelementów w całym organizmie. Odpowiada ono za ilość krwinek czerwonych we krwi, a co za tym idzie, za transport tlenu do wszystkich organów wewnętrznych. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że niedobór żelaza może mieć poważne konsekwencje i unika dodatkowych źródeł tego składniku mineralnego. Jest to poważny błąd, ponieważ niedobór żelaza sprawia, że człowiek opada z sił i ma trudności z wykonywaniem podstawowych czynności, a po długim czasie do objawów dochodzi anemia. Czym dokładnie objawia się niedobór żelaza i jakie okoliczności do niego prowadzą?
Skutki zbyt małej ilości żelaza w organizmie
Pierwsze objawy braku odpowiedniej ilości żelaza we krwi są trudne do zdiagnozowania, ponieważ łatwo je pomylić z niewyspaniem lub z przemęczeniem. Zaczyna się bowiem od problemów z koncentracją, nadmiernego zmęczenia i bladości cery. Z czasem jednak dochodzą takie objawy jak wypadanie włosów, zaburzenia pamięci, bóle głowy i opadnięcie z sił. Wtedy już łatwo można stwierdzić, że coś jest nie tak, jednak wiele osób dalej ignoruje problem, aż dochodzi do najgorszych objawów, jakimi są duszności, zaburzenia pracy serca, zaburzenia świadomości, a nawet zagrażająca życiu anemia. Dlatego bagatelizowanie objawów niedoboru żelaza na wczesnym etapie problemu niesie za sobą fatalne skutki.
Co prowadzi do niedoboru żelaza?
Jak można się domyślić, główną przyczyną tzw. niedokrwistości jest nieodpowiednia dieta. Szczególne problemy z ilością żelaza we krwi mogą mieć wegetarianie i weganie, którzy nie wzbogacili swojej diety o warzywa i owoce bogate w ten pierwiastek, ponieważ to właśnie mięso jest jego głównym źródłem. Jednak istnieje znacznie więcej powodów niedoboru żelaza, często takich, na które nie ma się wpływu. Jakie to powody? Najczęstszą przyczyną niedokrwistości, poza niezbalansowaną dietą, jest utrata krwi. Nie chodzi tu tylko o obrażenia, czy o transfuzję, ale także o występującą u kobiet miesiączkę. Kolejnym powodem mogą być okres dojrzewania, starość i ciąża, ponieważ są to okresy, podczas których zapotrzebowanie na ten składnik mineralnych jest znacznie zwiększone. Niektórzy zmagają się z chorobami, które skutkują m.in. zmniejszeniem ilości krwinek czerwonych w organizmie, takimi jak choroba wrzodowa, czy ADHD. Warto też wiedzieć, że wiele leków może prowadzić do niedoboru żelaza wskutek efektów ubocznych, dlatego warto dokładnie zapoznać się z treścią ulotek dołączanych do opakowań lekarstw. Większość z tych czynników nie jest zależna od osób zmagających się z niedokrwistością, jednak bardzo łatwo jest im zaradzić, poprzez spożywanie produktów bogatych w żelazo, takich jak wątroba wieprzowa, czy szpinak.