Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Piwnica w domu – wady i zalety podpiwniczenia

5 lipca 2021 piwnica w domu


Jeszcze nie tak dawno żaden architekt nie potrafił sobie wyobrazić domu rodzinnego bez piwnicy. Była ona kluczowa nie tylko do przechowywania jedzenia, ale służyła także jako kotłownia ogrzewająca całe mieszkanie. Współcześnie jednak, dzięki rozwojowi architektury, mało który dom potrzebuje ogromnego, podziemnego pomieszczenia. Systemy ogrzewania nie wymagają wielkich pieców i równie wielkich ilości opału, a przechowywanie artykułów spożywczych stało się o wiele prostsze. Jednak niektórzy dalej decydują się na podpiwniczanie swoich domów. Co nimi kieruje? Jakie są zalety piwnicy w domu i czy ich atrakcyjność nie zanika wśród wszystkich wad, jakie niesie za sobą budowa takiego pomieszczenia?

Piwnica w domu – czy warto podpiwniczać mieszkanie?

Kotłownia i spiżarnia to tylko jedne z bardzo wielu sposobów aranżacji i gospodarowania piwnicy. Siłownia, pralnia, graciarnia, kino domowe, pracownia, pomieszczenie do przechowywania i picia wina, pokój gier planszowych, czy nawet wystawa sztuki – wszystko to może znaleźć się w każdym podpiwniczonym domu. Ilość możliwości aranżacji piwnicy jest ograniczona wyłącznie wyobraźnią jej właściciela. W końcu piwnica w domu to nic innego jak dodatkowe, wielkie pomieszczenie, niewymagające większej działki budowlanej. Dlatego, jeśli komuś zależy na wielu pomieszczeniach, przy małym podwórku, podpiwniczenie mieszkania będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. Co więcej, pomieszczenie takie będzie idealnym miejscem, by ochłodzić się podczas letnich upałów. Z kolei chłodna piwnica w zimę będzie idealnym miejscem dla wykopanych roślin, wymagających niskiej temperatury pomieszczenia podczas zimowania. Warto też wspomnieć o tym, że piwnica w domu ułatwia dostęp do instalacji wodno-kanalizacyjnej, dzięki czemu wszelkie naprawy i awarie przechodzą znacznie sprawniej.

Dlaczego ludzie rezygnują z piwnic? Wady podpiwniczania

Należy jednak pamiętać, że to rozwiązanie ma dwie strony medalu i nie bez powodu cieszy się coraz mniejszą popularnością. Przede wszystkim chodzi tu o koszta podpiwniczania – zbudowanie solidnej i wytrzymałej piwnicy kosztuje mniej więcej tyle samo, co dobudowanie kolejnego piętra w mieszkaniu. Jednak cena budowy to nie wszystko, ponieważ dodatkowych kosztów przysporzyć może też eksploatacja pomieszczenia. Chłodną piwnicę nie tylko trzeba dobrze ogrzewać, ale w większości przypadków wymaga ona stałego dostępu do sztucznego światła. Oświetlenie całej piwnicy i korzystanie ze świateł o każdej porze dnia wiążą się z dużymi wydatkami właściciela domu. Poza pieniędzmi, ważne też są bezpieczeństwo i wygoda użytkowania, co nie zawsze może być zapewnione przez ekipę budowlaną. Dlaczego? Ponieważ nie mają oni wpływu na wody gruntowe, które nawet przy dobrej izolacji fundamentów, mogą z czasem je uszkodzić i regularnie zalewać pomieszczenie. Dlatego przed wybudowaniem piwnicy, poza przygotowaniem na wysokie koszta, należy upewnić się co do obecności podziemnych zbiorników wodnych pod mieszkaniem.

Redakcja kiss.com.pl

Nasz zespół specjalistek to pasjonatki dietetyki, domowych rozwiązań, urody, zakupów zdrowotnych i lifestyle'u. Oprócz dzielenia się przepisami kulinarnej sztuki, kreacji mody i inspirujących pomysłów na stylizacje, oferujemy również praktyczne porady dotyczące zdrowego trybu życia i rozwoju osobistego. Nasz blog jest pełen inspiracji dla każdej osoby poszukującej równowagi między zdrowiem a estetyką, wspierając naszych czytelników w codziennym życiu i poszerzaniu horyzontów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jakie rośliny najlepiej rosną w cieniu ogrodu?
Jak odnowić stare meble w stylu vintage?
Jak stworzyć funkcjonalną przestrzeń w małej łazience?

Jesteś zainteresowany reklamą?