Strona główna
Praca
Tutaj jesteś

Jak wyglądają poszczególne aspekty pracy w żłobku?

4 lipca 2021 praca żłobek


Słów i cytatów o dzieciach jest zdumiewająco wiele. Być może dlatego, że jak kiedyś napisał Terry Pratchett „dzieci to nasza nadzieja na przyszłość”. Albo jak mówił Jan Paweł II „są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie się urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta”. Tak czy inaczej są niezwykle istotne, dlatego już od najmłodszych lat należy zadbać o nie w jak najlepszy sposób.

Praca w żłobku – jak zacząć?

Być może jesteś jedną z tych osób, które w zasadzie od małego wiedzą, czym pragną zajmować się w dorosłym życiu. Być może jednak właśnie otworzyłeś oczy z myślą o pracy z małymi dziećmi. Bez względu na to, którym typem człowieka jesteś, warto wiedzieć, co należy zrobić, aby bez większych przeszkód zrealizować swoje zamierzenia.

Wykształcenie w tym wypadku jest niezwykle ważne i stanowi ogromny atut w przypadku rekrutacji. Im więcej wiesz o dzieciach, ich rozwoju oraz potrzebach, a także zapewnieniu im bezpieczeństwa, tym lepiej zostaniesz oceniony jako kandydat na stanowisko opiekuna w żłobku. Jednak każdą wiedzę należy poprzeć odpowiednimi zaświadczeniami i w tym wypadku sprawa wcale nie wygląda inaczej.

Konkretne informacje na temat pracy w żłobku najlepiej znaleźć u źródła. W tym przypadku mowa o Ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, która stanowi swoistego rodzaju Biblię dla każdego potencjalnego opiekuna w żłobku. Oprócz ściśle sprecyzowanych wytycznych, jakie musi spełnić żłobek, aby w ogóle rozpocząć działalność, ustawa dokładnie wymienia listę osób mogących w nim pracować. Krótko mówiąc, potencjalnym pracownikiem żłobka może zostać absolwent psychologii lub pedagogiki (dotyczy kierunków wymienionych w ustawie), położna, pielęgniarka bądź opiekunka dziecięca. Gdyby tego było mało, opiekun przed podjęciem zatrudnienia musi odbyć szkolenie z udzielania pierwszej pomocy dziecku. Jego ważność upływa po 2 latach.

Posiadając wyżej wymienione kwalifikacje, w zasadzie możesz przystąpić do poszukiwania pracy. Złożenie CV oraz rozmowa rekrutacyjna to obowiązkowe etapy, które trzeba przejść przed zatrudnieniem. W jaki sposób jednak znaleźć żłobek, gdzie znajduje się wakat? Można polegać na poleceniach innych bądź zwyczajnie wyszukać odpowiednich ofert pośród ogłoszeń o pracę. Wbrew pozorom praca żłobek to dosyć często występujące hasło pośród anonsów o pracę. Szczególnie w czasach, kiedy otwiera się ich coraz więcej, bazując na programach unijnych dofinansowań.

Obowiązki opiekuna w żłobku

Jako że oczywistym wydaje się fakt, iż praca w żłobku to praca przede wszystkim z dziećmi, trzeba być świadomym, że głównym obowiązkiem opiekuna jest sprawowanie opieki nad podopiecznymi. Polega ono m.in. na zabawianiu maluchów, ale nie tylko. Pojęcie zajmowania się obejmuje również wykonywanie czynności higienicznych, niezbędnych do zapewnienia komfortu dziecku jak zmiana pieluchy.

Co jeszcze robi opiekun pracujący w żłobku?
Na pewno organizuje zajęcia ogólnorozwojowe dostosowane do wieku i możliwości powierzonych mu dzieci. Jednocześnie nie może zapomnieć o ich edukacyjnej roli, ponieważ dzieci cały czas uczą się czegoś nowego. Oprócz nabywania standardowej, aczkolwiek stosunkowo luźnej wiedzy, maluchy też uczą się samodzielności. Co za tym idzie, opiekun musi cierpliwie pomagać w jej rozwijaniu względem różnych aspektów życiowych. Dziecko należy nauczyć samodzielnego korzystania z nocnika, ubierania się czy posługiwania sztućcami. Oczywiście, rola rodziców jest ogromna, jednakże niejednokrotnie dziecko większość dnia spędza właśnie w żłobku pod opieką wykwalifikowanych opiekunów.

Cały czas należy jednak pamiętać, że praca w żłobku to nie tylko praca z dziećmi. Jest to także ścisła współpraca z ich rodzicami, ale również z pozostałymi członkami personelu. Chociaż komuś mogłoby się wydać z pozoru, że praktyczne zestawienie ze sobą słów praca-żłobek to bułka z masłem, w rzeczywistości jest to ciężki kawałek chleba.

Redakcja kiss.com.pl

Nasz zespół specjalistek to pasjonatki dietetyki, domowych rozwiązań, urody, zakupów zdrowotnych i lifestyle'u. Oprócz dzielenia się przepisami kulinarnej sztuki, kreacji mody i inspirujących pomysłów na stylizacje, oferujemy również praktyczne porady dotyczące zdrowego trybu życia i rozwoju osobistego. Nasz blog jest pełen inspiracji dla każdej osoby poszukującej równowagi między zdrowiem a estetyką, wspierając naszych czytelników w codziennym życiu i poszerzaniu horyzontów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak skutecznie przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?
Jakie prawa przysługują pracownikom w czasie urlopu macierzyńskiego?
Jakie są najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej?

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jakie są najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej?