Strona główna
Uroda
Tutaj jesteś

Symbole i oznaczenia na kosmetykach – informacje obowiązkowe i dodatkowe zawarte na opakowaniu

12 lipca 2021 oznaczenia na kosmetykach


Kupno i dobór kosmetyków to bardzo ważna kwestia, która zapobiega pojawianiu się niepożądanych odczynów na skórze użytkownika. Dzięki wszelkim opisom i symbolom zawartym na opakowaniu można uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, jak również dopasować preparat do własnych potrzeb i wymogów. Na co zwrócić uwagę wybierając produkt pielęgnacyjny? Jakie oznaczenia na kosmetykach znajdują się na pudełkach i co oznaczają?

Na co zwrócić uwagę wybierając kosmetyk?

Chcąc wypróbować nowy środek pielęgnacyjny należy dokładnie się mu przyjrzeć. Po pierwsze warto dopasować kosmetyk do rodzaju własnej skóry. Zupełnie inaczej na naszym ciele będzie zachowywał się produkt do skóry suchej, a zupełnie inaczej do tłustej lub wrażliwej. Dlatego też pierwszą czynnością, którą należy wykonać jest analiza oznaczenia na kosmetykach związanego z przeznaczeniem. Ponadto warto skupić się na szczegółowym składzie. W wymienionych składnikach powinno znajdować się, jak najwięcej substancji naturalnych. Wybierając nowy kosmetyk należy także określić jego wydajność oraz kierować się opiniami innych odbiorców.

Podstawowe oznaczenia na kosmetykach

Aby produkt został dopuszczony do sprzedaży, a kosmetyk nie zaszkodził użytkownikowi, musi posiadać kilka podstawowych oznaczeń. Jeśli na opakowaniu brakuje tego rodzaju informacji, warto zastanowić się nad jego kupnem. Oto obowiązkowe symbole i informacje:

– data produkcji oraz data trwałości – Informacja ta daje gwarancję klientowi, że użycie kosmetyku przed upłynięciem określonego terminu nie spowoduje poważnych skutków ubocznych, jak również spełni swoją rolę i przeznaczenie. Istnieją przypadki w których nie ma daty ważności. Są to kosmetyki jednorazowe lub takie, których skład nigdy nie ulega przeterminowaniu.

– Symbol PAO – to znak, który określa okres przydatności kosmetyku po jego otwarciu – najczęściej określany za pomocą cyfry wyrażanej w miesiącach.

– nazwa handlowa kosmetyku i jego przeznaczenie – symbol ten określa jakiego rodzaju jest o kosmetyk i do czego może być wykorzystany. Informacja ta powinna być prosta i zrozumiała dla odbiorcy np. balsam do ciała, szampon do włosów, itp.

– symbol białego królika na czarnym tle – to informacja mówiąca o tym, że żaden ze składników, jak i cały kosmetyk nie był testowany na zwierzętach,

– symbol ręki na otwartej książce – oznacza obecność instrukcji umieszczonej we wnętrzu opakowania,

– ogień na czarnym tle – jest ostrzeżeniem, ze produkt jest łatwopalny, a opakowanie może być wypełnione ciśnieniem. Pojemnik ten pod wpływem słońca lub temperatury powyżej 50 stopni może ulec zniszczeniu – „wybuchnie”.

– znak CE – to potwierdzenie zgodności produkcji z normami ustalonymi przez Unię Europejską.

– do obowiązkowych informacji zawartych na opakowaniu kosmetyku należą: nazwa i dane kontaktowe producenta, ilość produktu najczęściej wyrażona w mililitrach, szczególne środku ostrożności i ostrzeżenia.

Redakcja kiss.com.pl

Nasz zespół specjalistek to pasjonatki dietetyki, domowych rozwiązań, urody, zakupów zdrowotnych i lifestyle'u. Oprócz dzielenia się przepisami kulinarnej sztuki, kreacji mody i inspirujących pomysłów na stylizacje, oferujemy również praktyczne porady dotyczące zdrowego trybu życia i rozwoju osobistego. Nasz blog jest pełen inspiracji dla każdej osoby poszukującej równowagi między zdrowiem a estetyką, wspierając naszych czytelników w codziennym życiu i poszerzaniu horyzontów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Lifting górnej wargi
Skin cycling
przeproteinowanie włosów

Jesteś zainteresowany reklamą?